Zimowe kołdry - jak wybrać kołdrę na zimne noce?

Wielkimi krokami zbliża się zima, a może już teraz chcesz się zabezpieczyć na ten okres? Na pewno chcesz cieszyć się komfortowym snem, a więc kołdra na zimne noce powinna odznaczać się dobrymi właściwościami w celu zachowania ciepła. Czytając dalej dowiesz się, jakie ciepłe kołdry na zimę dobrze się sprawdzą w Twoim przypadku.

Na samym początku należy zaznaczyć, że wybranie jednego modelu jako najlepszego jest niemożliwe. Jest to związane z osobistymi preferencjami każdego człowieka. Tekst ten ma bowiem za zadanie przybliżyć Ci właściwości poszczególnych rodzajów, dzięki czemu dobrze wybierzesz kołdrę wedle swoich własnych potrzeb. W kontekście kołder najważniejsze jest wypełnienie, ponieważ ono odpowiada za właściwości danego produktu.

Jakie wypełnienie kołdry sprawdzi się najlepiej?

Jeżeli chodzi o ciepło, to nierzadko przez specjalistów polecana jest kołdra puchowa. Wypełnienie pozyskuje się z miękkich piórek gęsi i kaczek, czasami również innego ptactwa. Gęste pierze bowiem szybko nagrzewa się do temperatury człowieka, a ciepło wytraca powoli. Przy tym wszystkim dobrze odprowadza pot i wilgoć. To ciekawe, ponieważ kiedyś tego rodzaju kołdry były uznawane za najbardziej powszechne, tak dzisiaj nierzadko kojarzy się je z luksusem. Warto wspomnieć, że kołdra puchowa jest produktem ekologicznym. Niestety, może nie być odpowiednia dla alergików.

Przez wielu oceniana jako najcieplejsza kołdra na zimę jest taka wypełniona wełną. Te produkty są niesamowicie miękkie. Zazwyczaj wypełnia się je wełną owczą, czasami także wielbłądzią. Jak można się domyślać, ten drugi rodzaj jest odpowiednio droższy. Skóra może przez taki produkt swobodnie oddychać, jednak latem wełna dla niektórych osób będzie zbyt ciepła. Podobnie jak w powyższym przypadku, alergicy mogą mieć problemy.

Ciepła kołdra na zimę może być również wykonana z materiału syntetycznego, na przykład silikonu. Tego rodzaju produkty mają niezaprzeczalną zaletę w konfrontacji z poprzednimi przykładami. Silikonowa kołdra jest bowiem antyalergiczna, dzięki czemu dosłownie każdy człowiek może pod takową liczyć na komfortowy sen. Wypełnienie przypomina puch, ponieważ posiada podobną do niego strukturę. Włókna silikonowe są pozwijane w kłębki, które nie zbijają się. Dzięki temu kołdra zawsze ma tę samą elastyczność i sprężystość.

W kontekście antyalergicznych właściwości, ciepłe kołdry na zimę mogą być również wypełnione włóknem bambusowym. Trzeba wspomnieć, że takie modele są bardziej miękkie od wełnianych, a przy tym nie tracą na wytrzymałości. Nie można też zapominać, że kołdra bambusowa może się sprawdzić nie tylko na zimę, ale też w lecie, ponieważ obok termoizolacji idzie także przewiewność.

Nie tylko wypełnienie!

Pamiętaj, że bardzo ważne jest także poszycie. Warto tutaj postawić na materiały naturalne, takie jak bawełna, która oferuje doskonałą wentylację; jedwab, który jest przyjazny dla alergików; czy też poszycie teflonowe, które jest przyjemne w dotyku i wytrzymałe.